سلام ، به سایت قالیشویی وزیر خوش آمدید

محافظ ریشه فرش

محافظ ریشه فرش

تهیه محافظ توری برای ریشه فرش

محافظ ریشه فرش جهت سالم ماندن ریشه به آن چسبیده می شود ولی باید بدانید که هر محافظی برای ریشه فرش شما مناسب نیست و برعکس ، می تواند منجر به آسیب ریشه شود ، بنابر این در انتخاب محافظ ریشه دقت کنید .

بجز محافظ روش دیگری نیز برای حفظ سلامت ریشه فرش شما وجود داردولی در زیر ما هر دو روش را کامل برایتان توضیح می دهیم : 

محافظت از ریشه فرش به دو روش زیر انجام می شود

  1. گره زدن ریشه فرش
  2. محافظ ریشه فرش 

نگهداری از ریشه فرش با گره زدن ریشه ها

به یاد داشته باشید که هرگز نباید با استفاده از چسب ریشه ها را مرتب نگه داشت زیرا زمانیکه بخواهید چسب را جدا کنید تعدادی از ریشه ها کنده میشوند و مابقی ریشه ها نیزبه دلیل هوا نخوردن و زیرچسب بودن پوسیده میشوند و براحتی نیز کنده میشوند و زمانی که فرش را به قالیشویی میدهیم و یا خودمان میشوریم ریشه فرش تمیز نمیشود به این دلیل که مواد شیمیایی موجود در چسب به خورد ریشه ها رفته و عملا پاک کردن آن غیرممکن میشود.

اگر قالی شما نو باشد نیازی به خواندن این مطلب ندارید زیرریشه تمامی فرش های جدید به شکل آماده هستند و این گره ها را میتوانید هنگام خرید فرش بر روی ریشه فرش مشاهده کنید . این گره ها هم به ریشه فرش شما زیبایی می دهند هم باعث میشوند که هنگام شستشو فرش،ریشه فرش شما کنده نشود .

1)گره زدن ریشه فرش

یکی از بهترین روشها گره زدن ریشه هاست که باعث میشود ریشه حالت خودش را از دست ندهد ازاین سه مدل گره میتوانید استفاده کنید :

  1. دو گره
  2. گره نخودی
  3. گره زنجیره ای

دو گره

برای اینکار ابتدا ریشه های فرش را به دسته های 2 تا 4 تایی تقسیم کنید و اولین دسته را توسط دست چپ بگیرید و بعد با دست راست یکی از ریشه ها را توسط انگشت شصت و سبابه بگیرید و آنرا دو مرتبه به دور انگشت میانه ، شصت و سبابه بچرخانید و اولین دسته 2 یا 4 تایی از ریشه ها را از میان آن بیرون بیاورید ومابقی نخ را با دست راست بکشید وبه این شکل یک گره برروی اولین دسته از ریشه ها قرار میگیرد این گره دقیقا انتهای ریشه می افتد . مابقی ریشه ها را به همین شکل دو گره بزنید .

گره نخودی

توجه داشته باشید گره نخودی را روی ریشه کوتاه نمیتوانید اجرا کنید پس طول ریشه ها باید بلند باشد ریشه ها را در دسته های 2 تا 4 تایی بگیرید و به صورت متداول به دور یکدیگر بپیچانید و به این شکل ریشه ها را گره نخودی زده اید .

گره زنجیره ای

گره زنجیره ای بیشتر برای زیبایی ریشه انجام میشود و ریشه ها باید خیلی  بلند باشند برای ایجاد گره زنجیره ای ، ابتدا باید انتهای ریشه را یکبار گره نخودی و یا دوگره بزنید سپس امتداد ریشه های هموار را به فاصله ی دو سانتی متر از گره نخودی مجدد با هم گره معمولی بزنید ،دوباره امتداد ریشه ها را از همان جای قبلی و با فاصله ی دو سانتی متری با ریشه های همجوار گره بزنید و در انتهای کار مشاهده میکنید که تمامی ریشه ها به صورت زنجیره ای تغییر شکل می دهند .

2)محافظ ریشه فرش

محافظ ریشه فرش از آسان ترین و بهترین روشها برای محافظت از ریشه فرش است که بهترین نوع آن کاور توری هست ،کاور توری به دلیل در جریان بودن هوا از پوسیدگی ریشه جلوگیری میکند و از نشستن گرد و غبار و همچنین انواع آلودگی بر روی ریشه فرش جلوگیری میکند و علاوه بر این ظاهری شکیل و مرتب به ریشه های فرش شما می دهد . محافظ توری را میتوانید در منزل بر روی ریشه نصب کنید اما بهتر است قبل از نصب کردنکاور، فرش تمیز و ریشه شسته شده باشد ، میتوانید چسابندن کاور توری بر روی ریشه فرش خود را به قالیشویی وزیر کرج بسپارید .

تماس با ما :

Tel:02691001818

Tel:02634656506

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.